Veličina ekrana kamina?
Velicina ekrana kamina-svetli otvor ekrana-sirina puta visina,bira se srazmerno povrsini i polozaju kamina u prostoriji.Ukoliko se radi o dominantnom polozaju (sredina kraceg zida prostorije) kamin je vecih gabarita. U prostoriji sa vise sadrzaja(dnevni boravak) formira se deo-kaminski klub,moguce ugao,kamin nije istaknutih gabarita.Sa energetskog aspekta, kamin je ekonomican kad je loziste ispunjeno cca 2/3 vatrom-kao sto je stedljiva brzina automobila 70% od max. Neretko smo dovedeni u nezgodnu situaciju da dizajner insistira na ogromnom ekranu(do 2,5m)sto ima za posledicu ekstremno veliki dimnjak.Upozorenje da cemo odstupiti od principa energetske efikasnosti se cesto precuje: kamin ne sluzi za grejanje mi instalisemo mocno centralno grejanje .U eksploataciji je korisnik vidno razocaran efikasnoscu,pri maloj vatri priziva nas da postavimo bolji nacin lozenja. Megalomanija najcesce skriva prazninu.Kad se sleperom ide u trgovinu gorivo je mnogo skuplje od kifle.
Materijal od koga se prave ložišta?
Cesto nam se upucuje pitanje: Zar se kamin ne izradjuje od šamotnih cigli(alumo silikati). Ovaj materijal otporan na visoke temperature je loš provodnik toplote tačnije termički izolator koji sprečava zagrevanje toplih vazdušnih komora. Dominantna energentna komponenta je izraženo toplotno isijavanje neprijatno licima u blizini – suši lice, ruke, oči a greje samo spreda. Materijal za izradu ložista trebalo bi da je toplotni provodnik-metal. Kako je bakar kao prvi provodnik toplote zbog nepovoljne tehnologičnosti iskljucen, nudi nam se čelik kotlovski c.1202 ili c.1204. Dominantni deo energije se preko „tople komore“ emituje putem ugodno toplog vazduha ili tople vode (kotlovski kamin) dok se manji deo isijava u ugodnoj dozi direktnog grejanja. Zabunu stvara poplava žurnala sa ložistem od šamota ili vulkanskog kamena koji stiže iz Engleske, južne Francuske, priobalja Amerike i Australije sa visoko vlažnim vazduhom kome je potreban sušač vazduha šamotni, eventualno gusani kamin koji blagotvorno isusuje vazduh. Naš kontinentalni vazduh je po mrazu suv te šamotni kamin pogoršava atmosferu - suši kožu ruku,lica oči.
Dimnjak?
Dimenzija,materijal,polozaj dimnjaka proisticu iz samog kamina.Nasledjena inertna zabuna-kamin se gradi fabrikovanim dimnjakom f 200mm.Za kamin nije potreban zahtevan materijal za gradnju dimnjaka-samotne cevi,nerdjajuci materijali.Razarajuci element za dimnjake je sumpor koji je pratilac fosilnih goriva-ugalj.Pri sagorevanju sumpora formira se uz vlagu sumporoksid koji se pretvara u sumporastu kiselinu koja razara krec,cement,ciglu ,celik.Kaminski dim sve to ne sadrzi pa zadovoljava glinovita jarko- crvena cigla,kvasena uz produzni malter sa dersovanim dimnim povrsinama.Svakako izbeci zutu lesnu ciglu iz Srema i Podunavlja.Dimenzije je potrebno striktno odrediti od slucaja,posebno kapu-venturijevu koja efikasnije izsisava dim po jacem vetru.Izbegavati polozaj kamina koji zahteva dimnjak u spoljnom zidu sto ima za posledicu vrlo neprijatni vonj posebno s proleca kao posledicu hladnog dimnjaka.Dimnjak definisati pri primarnoj gradnji objekta-promer,visinu.
Bilans potrošnje vazduha?
Kamin,rostilj,ventilacija,otsis sanitarija,klima,nezeljena promaja su potrosaci vazduha iz prostora.Nuzno izbalansirati pritisak da je ubacivanje vazduha za nijansu vece od izvlacenja.Zabunu formira uverenje da su trdicionalna ognjista funkcionisala bez svega ovog.Vrata,podovi i prozori su zbog ne savrsenosti obezbedjivali obilje vazduha uz cupkanje od mraza u sobi i energetske neefikasnosti.Nasa koncepcija kamina ima neizostavno dovod hladnog vazduha sto ga cini autonomnim.Jedinstvenim mehanizmom zatvara se zaklopka svezeg vazduha i dimnih gasova.Problem se javlja kada se od ovog dovoda ocekuje da nadoknadi hiljade kubika manjka sto ga izsisavaju drugi potrosaci.Takve poremecaje-kuhinjska napa,otvoren prozor na spratu,nesavrseni tavanski izlaz nazivamo lopov u kuci-kradljivac vazduha.Resenja za ovaj problem postoje i treba da budu predmet posebnog razmatranja.
Energetski bilans?
Uz poslovicno zaostajanje kulture imamo iskoristivost energije sagorevanja drveta.Najkvalitetnije vrste drveta:grab,hrast,cer,bukva i drugo tesko drvo daje od 1,5 do 2 kwh/kg goriva,sto proizvodi potrosnju 5kg goriva na sat, za snagu od 7kw.Kotlovski kamin trazi dvostruku masu drveta na sat,za 2,5 do 3 puta vecu snagu.To se nekome cini previse i ako je elektricna energija 3-7 puta skuplja.Lako drvo je slabije,posebno camovina koja ispaljuje opasne smolne varnice.
Termička inercija objekta?
Velika masa klasicno gradjenog (cigla-beton)objekta uz propisnu vanjsku termo-izolaciju je blagotvorna ali samo za neprekidni sistem grejanja-porodicno stanovanje.Kod kuca za odmor,kuca za nase radnike iz inostranstva,poslovni prostori:termicka inercija je kontra-produktivna.Prvo trba zagrejati desetine –stotine tona objekta koji „upije“ oko 5000kcal. Ili 6kw po toni konstrukcije,potom se zagreva vazduh prostorije.Po napustanju objekta to je energija koja se polako gubi do sledeceg dolaska.Resenje je u parcijalizaciji prostora: pri dolasku se greje dnevni boravak,a nocu spavaci.
Primer: Ugodno iznenadjenje su priredili investitori sa Juhora koji su termo-izolaciju podelili na:5cm s vana-3cm iznutra+poluoblice bez posebnog obrazovanja iz termike,ali iskustva lovaca posle sati provedenih na ceki. Investitor sa serijom radova na razlicitim lokacijama su najzadovoljniji kaminom na Uvcu-laki montazni objekat koji startuje kao formula 1.
Otvoreni ili zatvoreni kamin?
Pored posebnog ugodjaja balkanskog-slovenskog ognjista skorijih decenija u potraznji nje zastakljeni-zatvoreni kamin:manje brige za protivpozarni aspekt,bezbednija deca.Zatvoreni kamin ima nizu max. snagu,ne osetljiv na jake vetrove,ne mirise pepeo u mirovanju.Bolja je efikasnost u dogorevanju bez nezeljenog rashladjivanja nocu.Staklo ili staklo-keramika se nezeljeno prlja sto se tesko cisti i ako smo posebnim sistemima minimizirali cadjenje.Lift vrata po vetru vibriraju.Pri maksimalnom lozenju otvoreni kamin je efikasniji.
Otpepeljavanje?
Otpepeljavanje je moguce kroz podnu resetku sto iziskuje navlacenje pepela sa podnice.Pepeljara nije ukras na kaminu,cesto bude i robusna gde delom dolazi i do rasipanja pepela.Gro nasih kamina je sa ravnim podom gde se jednostano pepeo sakuplja lopaticom.Veletrgovina „Merkur“ i drugi u svojim distributivnoj mrezama imaju u prodaji poseban dodatak koji se montira uz usisivac, gde vrlo lako odstranjujemo pepeo iz kamina.